HırdavatHaberleri

SIRBİSTAN'DA TARİH YAZAN MİLLİ SPORCU BUSE TOSUN ÇAVUŞOĞLU

Dünya şampiyonluğunu Cumhuriyete armağan etti
Eylül ayında Sırbistan'da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Milli Sporcu Buse Tosun Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında kazandığı bu şampiyonluğu Cumhuriyete armağan etti. 
Sırbistan'da düzenlenen 2023 Dünya Güreş Şampiyonası'nda kadınlar 68 kiloda mücadele eden ve altın madayla kazanan Milli Sporcu Buse Tosun Çavuşoğlu, şimdi de olimpiyatlarda altın madayla kazanmak istiyor. Bunun için yoğun bir program hazırladıklarını belirten Çavuşoğlu, Türkiye'ye altın madalya getirmek için ter döküyor. Sırbistan'da elde ettiği başarının kendisi için çok anlamlı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında kazandığı dünya şampiyonluğunu Cumhuriyete armağan ettiğini belirtti..

"BİR TEK OLİMPİYAT ALTIN MADALYAMIZ EKSİK"
Sırbistan yapılan Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası'nda tarihi bir başarıya imza attığını ifade eden Buse Tosun Çavuşoğlu, "Bugün de burada TÜMBİEF ailesi başarı belgesi verecek. Çok sıkı çalışmalarımız oldu, hedefimiz her zaman 2024 Paris Olimpiyatları oldu, hep oraya yönelik çalıştık. Olimpiyatlara da 9 ay gibi kısa bir süre kaldı. Programımızı çok güzel bir şekilde yaptık, çok yoğunuz ve çok çalışıyoruz. Artık olimpiyatlarda hataya yer yok. İnşallah oradan da altın madalya alıp, ülkemize döneceğiz. Bu sene kadınlar olarak biz çok güzel başarılara ulaştık. Diğer branşlarda, erkeklerde de öyleyiz ama kadınlar, Cumhuriyetimizin 100. yılında çok büyük başarılara imza attı. Voleybolda kadınlar tarihi başarılar aldı. Diğer branşlarda da yine aynı şekilde büyük başarılar var. Kadınlar istediği zaman her şeyi yapabilirler. Bunun da birçok örneği var. Kendimden de örnek verebilirim. Kadın güreşi bundan 10 sene önce çok başarılı bir yerde değildi ama bugün baktığımız zaman kadın güreşinde kazanılmamış madayla kalmadı. Bir tek olimpiyat altın madalyamız eksik. Dediğim gibi kadının isteyip de başaramayacağı bir şey yok, yeter ki istesinler ve çalışsınlar" diye konuştu.

"BU BİR BAYRAK YARIŞI"
Güreşin zor bir spor dalı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Ayrıca çok fedakarlık isteyen bir branş. Bu sporu yapmak için çok yetenekli ve başarılı olmak lazım. Çünkü güreş; nabzın 200'lerde attığı bir branştır. Ayrıca bireysel spor olduğu için rakiple mücadele etmek zorundasınız. Önümüzde birçok şampiyon da var. Hamza Yerlikaya, Rıza Kaya, Taha Akgül, Yasemin Ada... Bizler de onlardan sonra gelecek ve bizden sonra gelecek sporculara da bayrağı teslim edecek sporcularız. Yarının başarılı antrenörleri ve yöneticileri neden olmayalım? Bu mücadele bir bayrak mücadelesidir, elimizden ne geliyorsa yapacağız" şeklinde konuştu.

"MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'İN İZİNDEYİZ"
"Cumhuriyetin 100. yılında bu dünya şampiyonluğunun bana nasip olması çok önemliydi" diyen Çavuşoğlu, "Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere bıraktığı en güzel ve en önemli bayram 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'dır. Bugün burada dünya şampiyonu olarak konuşabiliyorsam inanın bunu Mustafa Kemal Atatürk'e ve Cumhuriyete borçluyuz. Türkiye'de çok başarılı kadınlar var. Yılmadan devam eden tüm kadınların hayallerine ulaşacağına inanıyorum. Ben de o kadınlardan biriyim. Şampiyon olunca bulutların üzerine süzülüyormuş gibi hissediyorsunuz. Ben 17 senedir aktif sporcuyum. Bu madalyaya aslında çok önceden ulaşmam gerekiyordu ancak talihsizlikler oldu. Benim için biraz geçiken bir madayla oldu. O duyguyu ifade etmem mümkün değil,  tarifi yok, inşallah aynı duyguyu olimpiyatlarda da yaşarız. Bunun için çalışacağız. Bizler Mustafa Kemal Atatürk'ün izinden giden gençleriz, her zaman da öyle olacak. 100. yılda kazandığım dünya şampiyonluğunu Cumhuriyetimize armağan ediyorum" dedi.

Hirdavatsitesi: Alışveriş, Trend, Tasarım

hirdavatsitesi.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları Breaking News firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.